نشست تخصصی “تعلیم و تربیت نوجوانان در خانواده در جهت رشد جامعه مدنی”

به همت کانون کوشا در تاریخ پنج شنبه ششم آذرماه این نشست در محل سالن اشراق تالار شمس، از ساعت نه و بیست دقیقه با نمایش فیلمی کوتاه از “نشست های مربیان کوشا با مادران و نوجوانان “آغاز شد.

IMG_8880خانم تشکر برنامه گردان و جامعه شناس، خانم پناهی موسس کوشا، خانم ایمانی مدیر گروه مطالعه و برنامه ریزی امور آسیب دیدگان اجتماعی در سازمان بهزیستی، خانم دکتر قاسم زاده مدیر انجمن پویا، خانم دکتر دولت آبادی نماینده انجمن حمایت از حقوق کودکان، خانم شعبانلو نماینده آموزش و پرورش منطقه ١٢، خانم سارا پیام شاد نماینده بنیاد امید مهر، آقای دکتر کردونی مدیر کل امور آسیبهای اجتماعی در وزارت رفاه، خانم دکتر ایرما نماینده سازمان پزشکان بدون مرز و خانم نجفی ماما از همین سازمان از همراهان پروژه بودند.

خانم تشکر با اشاره به هدف نشست یعنی تاثیر تربیت نوجوانان در خانواده در جهت رشد جامعه مدنی،آن را بلند پروازانه و والا دانست .همچنین بر اهمیت ارگان هایی چون آموزش و پرورش، شهرداری، بهزیستی و نهادهای غیر دولتی در این امر تاکید کرد.ایشان طرح مسئله به این شکل را نشانه ای از عزم جامعه مدنی در جهت حل مشکلات اش توسط نهادهای مدنی دانست.

خانم ایمانی مددکار اجتماعی مطرح کرد: نگاه کل نگر و اجتماع محور یکی از رویکردهایی است که در جهت رشد و شکوفایی جامعه مدنی باید روی آن تاکید داشت.همچنین بر تاثیر مخرب شیوه های عمودی و آمرانه در آموزش وپرورش در تربیت کودکان تاکید کرد.

خانم دکتر قاسم زاده به ترکیب جامعه مدنی پرداخت و از ممانعت هایی که از ورود کودکان آسیب دیده یا در معرض آسیب به جامعه مدنی می شود خبر داد. ایشان گفت “استفاده از شاخص های رفاه در درجه اول باید متمرکز بر این کودکان باشد.” و”پس از خانواده و جامعه باید نقش آموزش را در توانمندسازی کودکان مهم بدانیم و این مسئله اهمیت این مطلب را بیشتر آشکار می کند.”

خانم دکتر دولت آبادی به مفهوم فعالیت خودجوش جامعه مدار انسانها بعنوان جامعه مدنی اشاره کرد. پذیرش مسئولیت دیگران و تلاش در بهروزی انسانها با اعمال نوعدوستانه که به بهروزی خود هم منجر شود، اقدامی در جهت جامعه مدنی است. آموزش با کیفیت بالا کاری است که می تواند نقش بسیاری در رشد جامعه مدنی ایفا کند.

خانم پیام شاد کارشناس ارشد روان سنجی، از سابقه دهساله بنیاد امید مهر و پروسه سه ساله توانمندسازی دختران نوجوان صحبت کرد و تاکید نمود که “تفاوت های بین دختران و پسران و آسیبهای بیشتری که دختران از پسران می بینند، نکته مهمی است که باید توانمند سازی با توجه به آن صورت بگیرد. “

خانم شعبانلو به نقش معلمان در تربیت و آموزش بچه ها اشاره کرد و اینکه خانواده نقش مهم تری در این امر دارد. تلاش در جهت آموزش، استیفای حقوق و کار جمعی به کودکان باید انجام شود.

خانم پناهی نماینده کوشا خطاب به نماینده آموزش و پرورش بیان کرد که “البته امروز کانون کوشا برای شنیدن نظرات دوستان دولتی و متخصصان و غیر دولتی ها این جمع را برگزار کرده، اما ما در نتیجه ۲۰ سال فعالیت اجتماعی به این نتیجه رسیده ایم که منهای شرایط اقتصادی و اجتماعی، آموزش و پرورش نقش اساسی در تولید کودکان کار در جامعه داشته است. “

خانم شعبانلو به تغییرات اخیر در مدارس و استفاده از شیوه های جمعی و فعالیت گروهی برای آموزش و تلاش برای دوری از روش های کهنه و مخرب در تربیت کودک اشاره کرد.

خانم تشکر با قبول مشکلات خانواده از قبیل تک فرزندی به سیستم آموزشی که ایجاد رقابت می کند و در کل همکاری را در وجه دوم و پس از منافع فردی قرار می دهد تاکید کرد.

دکتر کردونی با اشاره به عدم تخصص اش در امور تربیتی، عدم تفاهم در مورد مسئله کودکان کار در دو بعد تئوریک و اجرایی بین دولت، سازمان های مردم نهاد و دانشگاهها را توضیح دادند. همچنین روی پیچیده بودن مسئله و منحصر نبودنش به بحث آموزش و پرورش تاکید کرد. ایشان معتقد بودند حمایت از تحصیل کودکان کار با پرداخت کمک هزینه به خانواده ها “تجارب برزیل و آفریقای جنوبی” نشان داده که در ده سال اخیر،تا ده درصد از تعداد کودکان کار کاسته شده است.

پس از صحبتهای ایشان در مورد اجتناب ناپذیربودن وجود کودکان کار در کشور ما مثل خیلی از کشورهای دیگر دنیا، خانم تشکر به این نکته اشاره کرد که سیاست های اقتصادی و اجتماعی باعث این مسئله شده است. باید با استفاده از جامعه مدنی و بحث و گفتگو و از دل جامعه به راهکار رسید.

خانم ایرما با تایید نظرات دکتر کردونی مبنی بر وجود کودکان کار در کشورهایی مانند فرانسه و بلژیک، بر محکوم نکردن دولت و آموزش و پرورش و تلاش برای حل مسئله از راههای اصلاحی تاکید کرد.اعتماد به خانواده ها و کمک فعال به آنها بهترین کار ممکن است.

آقای شریعتی ” عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از کودکان ومسئول صدای کوشا” به بحث جامعه مدنی و رابطه آن با قانون اشاره کرد و اینکه معمولا ارتباط چندانی بین این دو وجود ندارد و از فعالین مدنی در وضع قوانین استفاده نمی شود و مراجعه به آنها معمولا پس از وقوع فاجعه است.

IMG_8881خانم نجفی فعال پزشکان بدون مرز به مراجعین به کلینیک پزشکان بدون مرز که اکثرا دختران باردار زیر ١۶ سال بدون هیچگونه آموزش هستند اشاره کرد و بر نقش آموزش در ارتقای فکری ایشان تاکید کرد.

خانم تشکر به مثبت بودن نگاه خانم ایرما در بعد نوعدوستی اشاره کرد ، در عین اینکه جامعه مدنی و نهادهای مدنی نیاز به تقویت دارند تا بتوانند مسائل خود را بطور گسترده تر در جامعه مطرح کنند.

سپس از حاضران خواسته شد که نظرات خود را مطرح نمایند.حاضرین در جلسه به مشکلات آموزش و پرورش و شیوه های یکسویه که محور اصلی این آموزش است اشاره کردند .

یکی از مدیران مدرسه که تجربه بیست و یکسال کار آموزشی با کودکان را دارد، به افت همدلی در دانش آموزان در طول این مدت اشاره نمود و بر نقش مهم خانواده تاکید کرد.

خانم دکتر دولت آبادی در پاسخ به اینکه خانواده هم در بستر جامعه رشد می کند تاکید کرد.

خانم ایمانی بر ترویج روحیه زندگی، تعالی خود، دنیا، خود شکوفایی و دادن چیزی به دنیا تکیه کرد و اینکه ارتباط با آدمها در آموزش و پرورش نباید بر اساس قضاوت باشد و به همین دلیل نباید حکم کلی داد، به این نتیجه رسید که استمرار ارتباط با نظام آموزشی می تواند در هر حال موثر باشد.

خانم مصدق از حاضرین با تقسیم خانواده ها به آسیب دیده و متعالی به خانواده های نوع سوم که ظاهرا متعادل اند رسید که بر خلاف نام شان بسیار مسئله ساز هستند و به آموزش و پرورش اصرار می کنند که فشار بیشتری به کودکان آنها وارد کنند تا درس بخوانند و رقابتی شوند.ایشان تاکید کرد که باید به نوجوان و جایگاه اش اهمیت داده شود تا او هم با جامعه حس همدلی پیدا کند.همچنین به این مطلب اشاره کرد که اگر همدلی بیشتر نوجوانان را می خواهیم باید با خانواده ایشان هم ارتباط برقرار کنیم.


آذر ۲۲, ۱۳۹۳ | Category: اخبار, گزارش | Comments: none

 


نظر بگذارید
bottom