روز جهانی کودکان قربانی خشونت در درگیری ها و جنگ های مسلحانه

///روز جهانی کودکان قربانی خشونت در درگیری ها و جنگ های مسلحانه

روز جهانی کودکان قربانی خشونت در درگیری ها و جنگ های مسلحانه

حدود چهل سال پیش در چنین روزی پس از اقدامات و حملات #اسرائیل به #لبنان و #فلسطین و جنگ‌های داخلی افریقا که باعث قربانی شدن بسیاری از کودکان بی‌گناه گردید سازمان ملل بر آن شد تا روزی را به نام #روزجهانیکودکانقربانی_خشونت در درگیری‌ها و جنگ‌های مسلحانه نام‌گذاری کند.

▪️اهمیت این روز اینست که کشورهای جهان متعهد شدند از آسیب رساندن به کودکان در درگیری‌های نظامی خودداری کنند. ولی با وجود گذشت چهل سال از نام‌گذاری این روز همچنان کودکان بسیاری در مناطق مختلف دنیا و به خصوص #خاورمیانه در درگیری‌های نظامی و جنگ‌ها قربانی و صدمات روحی و جانی می‌بینند.

▪️ماه قبل افراد مسلح با حمله به زایشگاهی در #کابل تعدادی از نوزادان بی‌گناه و مادران را به قتل رسانند، سازمان‌های جهانی این کشور را به‌عنوان خطرناک‌ترین سرزمین برای کودکان شناخته‌اند. در #یمن، #سوریه، #عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه کودکان وضعیت بهتری ندارند.

▪️گزارش شده در یمن حدود چهار میلیون کودک به خاطر درگیری‌های داخلی از تحصیل بازمانده‌اند. بسیاری کودکان سوری کشته و آواره شده‌اند، در جهان دختران زیادی به‌عنوان #کارگر_جنسی در جنگ‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و کم نیستند کودکانی که قربانی عملیات انتحاری شده و به اجبار کودک سرباز نیز می‌شوند.

▪️گفته‌شده حدود شصت میلیون مین در مناطق جنگی جهان وجود دارد و سالانه تعداد زیادی از کودکان، قربانی #مین‌های به‌جای مانده در مناطق جنگی می‌شوند.

▪️نمونه‌اش کودکان کشور خودمان در مناطقی مثل مناطق مرزیی از #کوردستانات در استانهای #آذربایجانغربی، #کردستان، #کرمانشاه، #ایلام بلاخص نواحی روستای و مرزی همانند #سردشت، #پیرانشهر، #بانه، #مریوان، #آورامانات… و #جنوب ایران مین‌های برجای مانده از جنگ بر اثر باد و باران حرکت می‌کنند و در محل زندگی و بازی کودکان از آن‌ها قربانی می‌گیرند. برخی از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند و برخی نقص عضو می‌شوند.

▪️کودکانی که در مناطق جنگی قربانی، درگیری‌های نظامی می‌شوند، از آموزش و تحصیل بازمی‌مانند و طعم #فقر و گرسنگی را تحمل می‌کنند. آن‌ها حق‌دارند زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای داشته باشند و بر #دولت‌هاست که در بحران‌ها و درگیری‌ها منافع کودکان را در اولویت قرار داده و از آن‌ها حمایت کنند و مانع آسیب رساندن به آن‌ها شوند.

▪️بدیهی است که بهترین راه برای محافظت از کودکان در برابر #خشونت‌های جنگی و تبعات بعد از آنها، پایان دادن به این منازعات است اما در صورت وجود این درگیری‌ها همه باید حمایت و محافظت جدی از کودکان را در دستور کار خود قرار دهند.

کامیل_احمدی

درباره مدیر سایت