اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی

///اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی

سیاوشی درباره‌ی تدوین آیین‌نامه‌ی اجرایی اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی می‌گوید

روزنامه‌ی «اعتماد» در گزارشی با عنوان «یک گام تا شناسنامه» نوشت:

طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس دهم در آخرین روزهای کار این مجلس، در حساب توییتری خود خبر از تدوین آیین‌نامه‌ی اجرایی قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را داد. حالا حدود هفت ماه از تصویب پردردسر یکی از مترقی‌ترین مصوبه‌های مجلس دهم می‌گذرد، در فاصله ارائه این مصوبه تا تصویب و از ابلاغ آن تا تدوین آیین‌نامه‌ی اجرایی، مخالفت‌های پیدا و پنهانی با این مصوبه شده است که به‌زعم عده‌ای اجرایی نشدن این مصوبه و اصرار برخی دستگاه‌ها برای تدوین آیین‌نامه از این مانع‌تراشی نشئت می‌گیرد. طیبه سیاوشی اما به «اعتماد» با قاطعیت می‌گوید که آیین‌نامه‌ی تدوین‌شده توسط معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، ضمانت اجرایی خوبی دارد و در صورت تصویب هیئت‌وزیران به اجرا درمی‌آید.» سیاوشی می‌گوید:

✔️ این شناسنامه به تمام فرزندانی که مادر ایرانی داشته باشند تعلق خواهد گرفت، خواه نوه‌های حاصل از این ازدواج باشند خواه فرزندان.

✔️ سند ازدواج مادران ایرانی با پدران غیر ایرانی در بیشتر موارد، سند شرعی است. در قانون هم اشاره شده که برای اثبات این امر فعلاً ازدواج شرعی کافی است، اما این قانون عطف به ماسبق می‌شود، یعنی تمام افراد حاصل از ازدواج شرعی را در برمی‌گیرد. اما به‌محض اجرایی شدن و بعد از گذشت شش ماه از اجرایی شدن این قانون، باید افراد با سند ازدواج رسمی درخواست سند هویتی بدهند.

✔️ فعلاً تا زمانی که این مصوبه اجرایی شود، شرایط آن تمام کسانی را که ازدواج شرعی داشتند نیز در برمی‌گیرد، اما شش ماه پس از اجرایی شدن به این شکل نخواهد بود و فقط با ازدواج رسمی است که این افراد صاحب سند هویتی می‌شوند.

✔️ حتی اگر والدین فوت شده باشند و فرزندان به سن ۱۸ سال هم نرسیده باشند، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند می‌تواند با ارائه‌ی مستندات درخواست خود را برای دریافت سند هویتی به استاندار ارائه کند.

✔️ به‌هیچ‌عنوان در مورد این قانون، مسئله‌ی فقهی نداریم و ما ندیدیم که دغدغه‌های مذهبی در این مسئله درگیر شده باشند. این دغدغه‌ها بیشتر امنیتی است. اما از طرف دیگر برخی با دیدگاه‌های سنتی خود معتقدند که شناسنامه در صورت ایرانی بودن پدر به فرزند تعلق می‌گیرد، اما این مسئله نیز ریشه‌ی فقهی ندارد.

◀️ مشروح گزارش:
https://b2n.ir/044978

درباره مدیر سایت